Czytadełko – spotkania czytelniczo-animacyjne dla dzieci z przedszkoli
Spotkanie czytelniczo-animacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Połączenie czytelnictwa z szeroko rozumianą animacją: filmem, muzyką, piosenkami i prezentacjami multimedialnymi, a także tańcem, śpiewem, zabawą, konkursami. Głównym celem imprezy jest zachęcanie do słuchania i poznawania literatury dziecięcej oraz rozbudzenie zamiłowania do czytania książek w przyszłości przy jednoczesnym połączeniu tradycji z nowoczesnymi formami przekazu. Realizatorzy wprowadzą uczestników w świat literatury przygodami Reksia i jego przyjaciół z podwórka, poprowadzą rozmowy na temat czytanych fragmentów. Wszystko to zostanie połączone z animacjami: zabawą, tańcem, konkursami i multimediami.
Zgłoszenia przyjmuje Krzysztofa Jagła, tel. 52 321 00 81 wew. 315.
Brak wolnych miejsc do końca 2021 r.
11.10.2024
W piątek 11.10.odbyło się spotkanie czytelniczo-artystyczne pn. „Czytadełko” – nagrodzone BYDGOSKIM GRANTEM OŚWIATOWYM.
Przy współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy zaprezentowaliśmy uczestnikom bydgoskie legendy: „Byd i Gost”, „Wyspa św. Barbary i kaczki” oraz opowieść o Mistrzu Twardowskim, który podczas swoich wędrówek na kogucie odwiedził Bydgoszcz.
Teksty czytała i omawiała z dziećmi pani Lucyna Gęsikowska, pracująca w Dziale Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki w Bydgoszczy. Podczas Czytadełka dodatkowo zaprezentowaliśmy wypożyczone z Działu Zbiorów Specjalnych przeźrocza i pocztówki, przedstawiające postać Pana Tadeusza oraz Wyspę św. Barbry, a przed wejściem do sali widowiskowej wystawę prac malarza Jerzego Rupniewskiego wydanych w postaci pocztówek.
24.04.2024
29.01.2024
23.10.2023
Dziś odbyło się spotkanie pn.Czytadełko, podczas którego pani Dorotą Tomaszewska czytała bajki i omawiała je z przedszkolakami, a pani Emilia Andrydiak poprowadziła zabawy i konkursy. Podczas spotkania wystąpił Zespół Tańca współczesnego "Brax 7" pod kier.Beaty Rewolińskiej, który swoimi dwoma choreografiami wzbogacił część artystyczną spotkania.
13.04.2023
24.02.2023
zdjęcia Sandra Wróblewska
9.11.2022
9 listopada odbyło się kolejne spotkanie "Czytadełka" zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Tym razem we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Bydgoszczy zatytułowane: „Przedszkolaki w szczęśliwym światku Pani Marii”. Świętujemy 180. urodziny Marii Konopnickiej w Roku Poetki - czytanie jej utworów oraz zabawy. Bardzo aktywnie uczestniczyły w nim przedszkolaki z kilku bydgoskich placówek. Dzieci przybyły ze słoneczkami w ręku, by włączać się do licznych zabaw przygotowanych przez animatorki z Pałacu Młodzieży. Pani Krzysztofa Kinczel i Emilia Andrysiak ( w przebraniu Sierotki Marysi) porwały maluchy świetnymi, współgrającymi z tematyką spotkania zabawami ruchowymi, piosenkami, quizami, a nawet tańcem. Podobnie pani Lucyna Gęsikowska, kustosz Działu Zbiorów Specjalnych w WiMBP, swoje wystąpienie pt. „Zaglądamy do świata literatury – Maria Konopnicka dla najmłodszych” przeplatała rozmową z publicznością, włączając ją do wspólnego wykonywania znanych wierszy Marii Konopnickiej ( „Bocian,” „Stefek Burczymucha”, „Pojedziemy w cudny kraj” czy „Co słonko widziało”). Dzieci ochoczo naśladowały odgłosy zwierząt i wykrzykiwały inne słowa refrenów, współtworząc świetną interpretację tekstów. Mimo rozbawienia przedszkolaki w skupieniu obejrzały pokaz multimedialny skanów szklanych przeźroczy z 1925 roku, ze zbiorów WiMBP, będących ilustracjami do baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, połączony z czytaniem jej fragmentów przez panią Lucynę. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja plansz z wystawy zorganizowanej w WiMBP w Bydgoszczy z kolorowymi ilustracjami z książek Marii Konopnickiej dla dzieci oraz plakatów z Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego, wykonanych ze skanów szklanych przeźroczy „O krasnoludkach i sierotce Marysi” ze zbiorów naszej Biblioteki. Wystawa gościła w Pałacu Młodzieży przez kilka poprzedzających imprezę dni, więc mogło ją obejrzeć wielu uczestników zajęć pałacowych.
Bardzo żywe, niezwykle udane spotkanie z twórczością Marii Konopnickiej było nie tylko sposobnością do przybliżenia osoby i utworów dla dzieci tej wybitnej autorki, ale także dawało możliwość twórczego uczestniczenia najmłodszym w świętowaniu Roku Poetki. Mamy także nadzieję, że będą oni kontynuowali w przedszkolu i w domu przygodę z dziełami pani Marii, której zawdzięczamy zaistnienie w polskiej literaturze krasnoludków.
28.10.2022
9.05.2022
18.10.2021
30.04.2021
Wiosna u Reksia