wstecz

LEM - świat za sto lat

Konkurs literacki "Świat za sto lat. Moje spojrzenie"

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy zaprasza uczniów kl. VI- VIII SP do udziału w Konkursie literackim pt. „ŚWIAT ZA STO LAT. Moje spojrzenie”.

Stanisław Lem powiedział: Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach. Słowa te wyjaśniają fascynacje przyszłością i możliwościami stojącymi przed ludźmi w każdym czasie. Autor Bajek robotów, wybitnie inteligentny i twórczy, wierzył w potęgę ludzkiego umysłu, w możliwość pozytywnego zmieniania świata, ale miał także świadomość ograniczeń człowieka. Obdarowany ogromną intuicją, przewidział wiele wynalazków technologicznych, które dzisiaj stały się rzeczywistością. W jego wizjach futurologicznych pojawił się chociażby Internet, można doszukać się w jego twórczości literackiej pierwowzoru tabletu. Słowem, jego powieści science fiction były prorocze. Jednak Lem nie tylko pozostawił wiele wyobrażeń bardzo rozwiniętej cywilizacji przyszłości, ale jego dzieła sporo mówią także o człowieku – twórcy owych przemian, o ludzkiej naturze, słabościach naszej kondycji, które mogą stanowić zagrożenie. Skutki nieograniczonego postępu mogą być niebezpieczne czy wręcz katastrofalne. Człowiek może uczynić świat wspaniałym, ale może sprawić, że stanie się on miejscem nieprzyjaznym, wręcz zgubnym. Pisarz pyta o granice postępu, o wybory i postawy ludzkie, o zagrożenia, które niesie cywilizacja budowana bez kontroli i bez etyki. Jakże ważne są jego przemyślenia, chociażby zawarte w tym zdaniu: Każda bez wyjątku nowa technologia ma awers korzyści i zarazem rewers nowych, nieznanych dotychczas bied. Jednak mimo dostrzegania zagrożeń, jaki niesie niepohamowany rozwój, Lem wolał być optymistą. Uważał, że lepiej być dobrej myśl. Takie przesłanie ujął w zdaniu: Ludzie zbudują, mimo wszystkie zawody, klęski i tragiczne omyłki, lepszy świat. Gdybyśmy nie mieli działać z tą myślą, utracilibyśmy wiarę w człowieka i jego możliwości, a wtedy lepiej byłoby nie żyć, przyjacielu.

Po tym wprowadzeniu zachęcamy Was do próby stworzenia własnej futurologicznej wizji świata, która pokaże zarówno wasze wyobrażenie życia na naszej planecie (a może już poza nią), jak i obraz człowieka przyszłości, który stworzy ten świat i będzie nim żył. ŚWIAT ZA STO LAT. Moje spojrzenie – to temat konkursu literackiego z okazji Roku Stanisława Lema, do udziału w którym Was zapraszamy. Uruchomcie wyobraźnię, wykorzystajcie wiedzę, może również poczucie humoru, którego Lemowi nie brakowało, i napiszcie krótką własną opowieść z roku 2121. Może to być historia konkretnych bohaterów lub ogólne spojrzenie na tamtą rzeczywistość przedstawione w dowolnej formie wypowiedzi (na przykład relacja z jakiegoś wydarzenia, list, kartka z pamiętnika, itp.), a może opowieść o Waszym życiu za sto lat (kto wie, może będzie to możliwe dzięki postępowi). Inwencja należy do Was. Ocenimy pomysłowość autorów, dostosowanie języka do treści i formy wypowiedzi, oryginalność i konsekwencję. W końcu Lem też kiedyś napisał swoje pierwsze opowiadanie.

Oto warunki uczestnictwa w konkursie:
- W przedsięwzięciu mogą wziąć udział uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych z Bydgoszczy i regionu.
- Każdy uczestnik przygotowuje tekst komputerowo (maksymalnie dwie strony A4, czcionka Times New Roman 12).
- Przygotowany tekst wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia do 20 października 2021 r. należy przesłać na adres dak2@palac.bydgoszcz.pl lub dostarczyć osobiście do Pałacu Młodzieży (pok. 111 lub 112). Wszelkich informacji udziela p. Krystyna Bujak, tel. 696587105.
Nadesłane teksty oceni jury. Werdykt zostanie ogłoszony na stronie internetowej Pałacu Młodzieży i na profilu placówki na Facebooku – 27 października 2021 r. Wyróżnione prace zostaną zamieszczone na stronie Pałacu Młodzieży.

 

Karta zgłoszenia

 

27.09.2021

Lem. Szkoła wyobraźni

27 września z fantastyczną imprezą: Lem. Szkoła wyobraźni, Pałac Młodzieży przybył do  przedszkolaków  z  Niepublicznego  Przedszkola  Tęcza, by zaprosić ich do wspólnego świętowania Setki Lema. Maluchy dowiedziały się o roku tego wspaniałego pisarza, futurologa i myśliciela. Wysłuchały  także niezwykłej bajki, w której zamiast smoków pojawiają się roboty, a dobry rycerz jest konstruktorem. Dzieci  od razu „kupiły” taką opowieść, bo jak w każdej baśni i w tej, zło zostało pokonane przez dobro. A wyobraźni i otwartości na rzeczy niesamowite milusińskim nigdy nie brakuje. Zainspirowane pogadanką o współczesnych cudach techniki, które ponad pół wieku temu przewidział Lem, dzieci same weszły w rolę twórców i wizjonerów,  malując  miasto przyszłości. Przedstawiły różne oryginalne pomysły: latające samochody, zjazd na chmurze z dachu, roboty oraz  wiele innych „cudów techniki”, których sam autor Bajek robotów nie powstydziłby się. Koncepty były różne, ale  łączyła je wspólna praca nad jedną makietą, ogromny zapał twórczy, a zwłaszcza  przekonanie, że świat ich dorosłych lat będzie piękny, kolorowy i dobry. Doskonale udało się małym artystom  wyrazić  to twórczo.

 

  • Zdjęcie: 4.jpg
  • Zdjęcie: 1.jpg
  • Zdjęcie: 3.jpg
  • Zdjęcie: 5.jpg
  • Zdjęcie: 2.jpg